تغییر OKR ها: آری یا نه؟!

هدف (Goal) یک آرزو هست که موعد مقرر (زمان پایان) دارد.

Napolean Hill

وجود موعد مقرر برای اجرا و تحویل، اغلب باعث ایجاد درجه خاصی از اضطراب و گاهی اوقات حتی ترس می‌شوند که تا حد منطقی آن می تواند برای شرکت مناسب باشد بدین معنی که اگر از موعدمقرر به‌طور بهینه استفاده می‌شود، می‌تواند شفافیتی در مورد اهمیتها و اولویتها و در نتیجه فوریت‌ها ایجاد کرد که منجر به نتایج بهتر و نوآوری شود اما گاهی اوقات وسوسه می شویم که برای بهتر نشان دادن خودمان به سمت تغییر OKR ها برویم.

OKR ها از تاریخهای سررسید منظم، معمولاً بصورت هفتگی، سه ماهه یا سالانه استفاده می کنند، که تعیین می کند کدام اهداف تا چه زمانی به دست خواهند آمد.

با این حال، با توجه به ماهیت آرمانی OKR ها – که برای کششی شدن اهداف در نظر گرفته شده اند – ممکن است تیم ها اغلب وسوسه شوند که OKR های خود را در میانه راه در یک چرخه OKR یا زمانی که به تاریخ تحویل نمی رسند، تغییر دهند.

چرا نباید OKRها را تغییر دهیم؟

هر چقدر هم که تغییر OKR ها در اواسط چرخه به هر دلیلی ممکن است متقاعد کننده باشد یا ما بتوانیم با هر ترفندی خودمان را برای این کار قانع کنیم، اما این کار به سه دلیل مهم نباید انجام شود:

1- تغییر OKRها در اواسط چرخه، امکان یادگیری را از بین می برد.

همانطور که در حین استفاده از OKR در سفر و مسیری که در پیش داریم، پیشرفت می کنیم، ممکن است متوجه شویم که OKR های ما ممکن است تا موعد مقرر و تعیین شده قابل دستیابی نباشند. یا شاید متوجه می شویم که OKR هایی که دنبال می کنیم در دستیابی به نتیجه مورد نظر ما موثر نخواهد بود.

بهتر است این “چرخه های شکست” را در آغوش بگیریم و قبلو کنیم که شکست خوردیم و از آن درس بگیریم. در واقع از گام های اشتباه خود که منجر به این اتفاق شده است درس بگیریم تا اینکه برای نشان دادن پیشرفت، OKR های خود را تغییر دهیم. با تأمل در این آموخته‌ها، ما در تنظیم OKRهای دوره های زمانی بعد بهتر خواهیم شد.

یکی از ویژگی های مهم نظم و انضباط مداوم OKR ها، جلسات Reflect و Reset است که در پایان هر چرخه برگزار می شود. این عنصر حیاتی فرآیند OKR به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا مکث کنند، فازغ از مشغله‌های روزمره نگاه کنند، و واقعاً برای تأمل و یادگیری از تجربیات چرخه گذشته خود وقت بگذارند.

تأمل در مورد موفقیت‌ها، پذیرش اشتباهات و شناسایی زمینه‌های بهبود، زمینه را برای برگزاری بهتر جلسات Reflect و Reset فراهم می‌کند. در این مرحله از چرخه است که OKR ها را می توان اصلاح یا حذف کرد.

به این ترتیب OKR ها فضایی برای یادگیری و آزادی برای تیم ها برای آزمایش فرضیه ها در شرایط عدم قطعیت ایجاد می کنند. اگر تیم ها در حین دوره، OKR ها را تغییر دهند، این موعد یادگیری باطل و بی اعتبار می شود.

نظر خانم کریستینا وودکه در مورد تغییر OKR ها

مهم ترین کاری که می توانید به عنوان یک شرکت انجام دهید یادگیری است. اگر دائماً اهداف را تغییر دهید و هرگز عواقب اشتباهات را قبول و احساس نکنید، به قهرمان حماسی (یا شرکتی بهتر) تبدیل نخواهید شد. شما فقط خط پایان را (به خود) نزدیک تر خواهید کرد. Christina Wodtke

آیا تغییر OKRها در اواسط چرخه مجاز است؟ خانم کریستینا وودکه

برای مدیریت OKRهای خود از نرم افزار OKRcoach استفاده کنید، نسخه پایه این نرم افزار بصورت رایگان عرضه شده است. (اطلاعات بیشتر در مورد نرم افزار)

2- تغییر OKR ها کمکی به بهبود ما نمی کند.

اگر یک بار OKR ها را تغییر دهیم، یک سابقه ایجاد می شود و این اصلاً خوب نیست، طبق تجربیات من (امیر ایمن پور) ایجاد این سابقه باعث می شود بقیه اعضا تیم هم چنین درخواستی داشته باشند و اگر آن را انجام ندهید متوقع خواهند شد که چرا ما نه ولی دیگری آری؟! بر همین اساس پیشنهاد می کنم ترجیحاً وارد چنین بازی نشوید.

در واقع ما نمی‌خواهیم تیم‌های ما یک سیستم ایمنی برای شکست، اساساً انصراف از «شکست» یا مکالمات سخت بداشته باشند و در مواقع لزوم آن را بکار گیرند.

در تنظیم OKR ها، ما می خواهیم نظم و انضباط را تقویت کنیم و تناسب اجرایی خود را افزایش دهیم. ما می‌خواهیم به تیم‌ها انگیزه بدهیم تا برای OKRهای بهتری تلاش کنند که مرزهای آنها را جابجا کند و به دنبال کشف معیارهای واقعی موفقیت برای کسب‌وکارشان باشد.

نظر آقای پاول نایون در مورد تغییر OKR ها

هر سه ماهه ای که از OKR ها استفاده می کنید، عضله ای می سازید، عضله ای که با معرفی قواعد تنظیم، نظارت، درجه بندی، و مهمتر از همه یادگیری از آنچه نتایج کلیدی باید به شما بگویند، قوی تر می شود. تغییرات مکرر OKR در طول سه ماهه ممکن است به عنوان “چابکی” یا رفتار انطباقی ظاهر شود، و در برخی شرایط ممکن است درست باشد. اما، در بیشتر موارد، صرفاً عدم تمایل به تعهد، به سختگیری و نظم لازم برای تلاش برای OKRهای بهتر و بهتر است که مرزهای دانش را در مورد آنچه که واقعاً تجارت شما را هدایت می کند، پیش می برد. Paul Niven

ممکن است بلافاصله و در اولیت تلاشها، مجموعه کاملی از OKR ها را تنظیم نکنیم و نتایج خیلی خوبی هم نگیریم اما نیازی نیست برای رسیدن به ایده آل در اولین تلاش، خودمان را سانسور کنیم. ما فقط باید جهت را تعیین کنیم، بهترین گام‌های بعدی را تعیین کنیم و اجازه دهیم حرکت درست انجام شود.

با ایجاد یک ذهنیت رشد و همکاری بین تیمی، از طریق تعدادی از چرخه‌ها و مهلت‌های OKR، ما شروع به ایجاد درک بهتری از تیم خود خواهیم کرد. این شامل درک عمیق‌تر زمینه ما (به عنوان مثال وابستگی‌ها، ظرفیت و غیره)، سرعت و مهم‌تر از همه محرک‌های مناسب برای موفقیت ما است.

3- تغییر OKR ها منجر به افتادن سطح انرژی لازم و مورد نیاز اولویت بندیها خواهد شد.

تغییر OKR های در اواسط چرخه نیاز به توجه، تمرکز و انرژی دارد که همه اینها می تواند صرف اجرای سایر OKR ها شود و نباید اجازه دهیم بیهوده هدر رود.

برای فرموله کردن و تنظیم مجدد OKR ها زمان و تلاش لازم است. به همین دلیل است که ما جلسات تنظیم مجدد را در پایان هر چرخه اختصاص داده ایم. یافتن زمان اضافی برای فرمول بندی مجدد OKR هایی که درست نیستند یا موعد مقرری که بسیار جاه طلبانه بوده است، تمرکز و انرژی ما را از کارهایی که باعث کشش سایر OKR ها می شود، تغییر می دهد.

یک رویکرد بهتر این است که پیشرفت فعلی را در جلسات Check-in به‌روزرسانی کنید، موانع یا وابستگی‌ها را شناسایی کنید، هر گونه فکری را در مورد نحوه اصلاح OKR یادداشت کنید و آن را تا جلسه Reflect و Reset در پایان چرخه استفاده کنید.

OKRها را چه زمانی می توانیم تغییر دهیم؟

در حالی که اتفاق نظر کلی در بین مربیان OKR این است که پس از تنظیم OKR‌ها نباید هیچ بازپس‌گیری (Take-back) صورت گیرد، مواردی وجود دارد که تغییر OKR ممکن است ضروری باشد.

OKR ها را می توان تغییر داد اگر ما آنها را به تازگی تنظیم کرده باشیم (1-2 هفته از چرخه OKR گذشته باشد) و دید واضحی از نحوه تنظیم مجدد و انطباق آنها داشته باشیم. البته که من این را نیز پیشنهاد نمی دهم مگر در فصلهای ابتدایی استفاده از OKR

ما همچنین می‌توانیم در صورت بروز شرایط پیش‌بینی نشده یا قوهای سیاه، OKR خود را تغییر دهیم، که نیاز به تغییر کامل اولویت‌ها و تمرکز دارد. به عنوان مثال، چیزی شبیه شروع همه‌گیری کرونا در سال 1398 در ایران می تواند منجر به تغییر OKR‌ها شود.

در این نوع موقعیت‌های بی‌سابقه، کریستینا وودکته توصیه می‌کند که به جای تغییر کامل OKR، هدف دیگری را متمرکز بر بحران در دست تعیین کنید. در پایان سه ماهه زمانی که در مورد سایر OKR های خود فکر می کنیم، اگر آنها برآورده نشده اند، زمینه ای وجود دارد که چرا آنها به دست نیامده اند.

پذیرفتن مهلتهای مقرر OKR و آموختن در طول مسیر

تیم هایی که مایل به یادگیری و رشد در طول این فرآیند هستند، حتی اگر OKR های خود را در مهلت مقرر به دست نیاورند، مزایای بسیار بیشتری نسبت به تیم هایی که با تغییر OKR خود، خط پایان را نزدیک تر می کنند، دریافت خواهند کرد.

از طریق نظم و انضباط و تعهد مستمر است که تیم‌ها وقتی در نهایت به موعد مقرر بلندپروازانه‌ترین اهداف خود برسند، سطح دوپامین بیشتری را تجربه خواهند کرد.

منبع: theokrgroup

ما در OKRcoach مربی OKRهای شما خواهیم بود.

OKR می تواند باعث جهش شرکت شما شود اما مسیر کوتاه نیست و نیاز به صبر و تحمل دارد، در کوتاه مدت هیچ جادویی در کار نیست.

درخواست مربیگری OKR

آموزش OKR

1. آموزش OKR بصورت عمومی (42 ساعت)

2.آموزش OKR بصورت شرکتی

کل بازدیدها: 344بازدید روزانه: 1
توسط / منتشرشده در: تاریخ انتشار: ۱۶-۱۱-۱۴۰۲ /

درج دیدگاه