آموزش نرم افزار OKR

قبل از شروع آموزش نرم افزار OKR ، یادآور می شود آنچه آموزش داده می شود مربوط به نسخه رایگان است و امکانات تکمیلی در نسخه استاندارد موجود است. جهت آشنایی با امکانات نسخه استاندارد به اینجا کلیک کنید.

نحوه استفاده از نسخه رایگان نرم افزار OKR: آموزش نرم افزار OKR

قبل از شروع آموزش نرم افزار OKR در مورد روشهای فعلی شرکتهای ایرانی بیشتر بدانیم. معمولا برای مدیریت چرخه OKRها از نرم افزار اکسل استفاده می‌شود، این کار در ابتدا جذاب است ولی بعد از مدتی متوجه خواهید شد که امکان رهگیری اطلاعات مرتبط با اهداف و نتایج کلیدی در دوره های زمانی قبلی به راحتی قابل استفاده نیست، بر همین اساس و برای کمک به کسب و کارهای ایرانی، نسخه رایگان نرم افزار OKR با نام تجاری نرم افزار OKRcoach که شامل بخشی از ویژگیهای نرم افزار نسخه استاندارد است، منتشر شد. این نسخه از نرم افزار برای اجرا نیاز به نصب نرم افزار Access 2016 به بالا (از مجموعه نرم افزارهای Office) دارد. توجه داشته باشید به احتمال زیاد این نرم افزار همراه نرم افزارهای word و Excel روی سیستم شما نصب شده است. حال به آموزش نرم افزار OKR بپردازیم. در تصویر زیر، صفحه اول و بخشهای فعال نرم افزار را مشاهده می کنید، در ادامه کارکرد هر بخش را آموزش می دهیم.

نسخه رایگان نرم افزار okr

دانلود و نصب و اجرای نرم افزار OKR

قبل شروع آموزش نرم افزار OKR، ابتدا به نصب آن بپردازیم. بعد از دریافت فایل نرم افزار، با اجرای فایل داده شده به صفحه ورود خواهید رفت، در صفحه ورود از نام کاربری OKRcoach که از لیست قابل انتخاب است، استفاده از کرده و رمز عبور را 123 وارد کرده و Enter کنید. دقت کنید این نام کاربری بصورت پیش فرض در نرم افزار قرار داده شده است و قابل تغییر است، همچنین در ادامه خواهید دید که می توان به تعداد دلخواه نام کاربری ایجاد کرد.

صفحه ورود نرم افزار OKRcoach

حال می توانید وارد نرم افزار شوید و به صفحه اصلی خواهید رفت. حال به بررسی امکانات نسخه رایگان نرم افزار OKRcoach می پردازیم.

خدمات OKRcoach

شرکتی منظم‌تر، چابک‌تر، شفاف‌تر و با پرسنلی همسوتر؟

مجموعه OKRcoach قادر به ارائه خدمات آموزشی، مربی‌گری و ارائه نرم افزار OKR به شما است.

خدمات OKRcoach
کل بازدیدها: 913بازدید روزانه: 1

دسترسی سریع به انواع خدمات

آموزش نرم افزار OKR (امکانات OKRcoach)

1- تعریف دوره های زمانی دلخواه

در بخش اطلاعات پایه اهداف و نتایج کلیدی، روی دکمه “ایجاد دوره های زمانی” کلیک کنید. در نرم افزار OKRcoach می توانید به تعداد دلخواه دوره زمانی با طول دلخواه ایجاد کنید، توجه داشته باشید که در نرم افزار OKR عرضه شده شما می‌توانید به تعداد دلخواه، دوره زمانی با طول متفاوت ایجاد کنید، برای مثال دوره زمانی با طول یک هفته، یک ماه، سه ماه، شش ماه یا یک سال و… ایجاد کنید. به فرم زیر نگاه کنید:

فرم ایجاد دوره زمانی برای چرخه در نرم افزار OKR

سعی کنید نام مناسبی برای دوره زمانی انتخاب کنید، برای مثال فصل زمستان سال 1401 را با 140Q4 نامگذاری کنید، بعد از نامگذاری طبق شکل زیر، باید شروع و انتهای چرخه را مشخص کنید. با دوبار کلیک روی هر کدام از زمانهای شروع و پایان می توانید از تقویم شمسی استفاده کرده و به راحتی تاریخ موردنظر خود را انتخاب کنید:

ایجاد یک دوره در نرم افزار OKR نرم افزار OKRcoach

در ادامه به شکل زیر یک چرخه را مشخص کرده ایم:

اتمام تعریف چرخه زمستان 1401 در نرم افزار OKR

حال از اینجا به بعد برای تعریف اهداف و نتایج کلیدی سطح کسب و کار (شرکت) و یا تیمها باید طبق شکل زیر دوره زمانی را انتخاب کنید.

مشاهده چرخه های زمانی ایجاد شده در نرم افزار okr

2- تعریف تیمها در نرم افزار

در بخش اطلاعات پایه اهداف و نتایج کلیدی، روی دکمه “تعریف تیمها” کلیک کنید. در این نرم افزار OKrcoach دو سطح از OKR قابل تعریف است، سطح شرکت و سطح تیم، اما کدام تیم؟ در این بخش تیمهای موردنظر را تعریف می کنیم:

تعیین اهداف تیمها در Okr

همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید سه تیم محصول، تولید و پشتیبانی تعریف شده است. از این پس برای تعریف اهداف و نتایج کلیدی سطح تیم دقت کنید که حتما مانند شکل زیر باید تیم مورد نظر خود را انتخاب کنید:

انتخاب تیم در نرم افزار OKR

3- تعریف کاربران نرم افزار

همانطور که در ابتدای توضیحات مشاهده شد، یک نام کاربری پیش فرض در نرم افزار با نام OKRcoach و رمز عبور 123 موجود است، با کلیک روی دکمه “تعریف کاربران نرم افزار” در بخش اطلاعات پایه اهداف و نتایج کلیدی می توانید کاربران بیشتری تعریف کنید. دقت کنید دو سطح Admin و User وجود دارد.

  • سطح Admin دسترسی کامل به نرم افزار دارد و می تواند اطلاعات پایه، اهداف و نتایج کلیدی سطح کسب و کار (شرکت) و تیمها را تنظیم کند
  • اما سطح User تنها دسترسی به تعریف اهداف و نتایج کلیدی تیمها و نه کسب و کار را دارد.

در شکل زیر نمونه تعریف کاربری به نام “علی اسدی” با رمز عبور دلخواه و سطح دسترسی User قابل مشاهده است، بخشهای دیگر این فرم در این نسخه قابل استفاده نیست.

تعریف کاربر در نرم افزار OKRcoach

تا اینجا اطلاعات پایه نرم افزار تعریف شده است و از این پس باید اهداف و نتایج کلیدی شرکت و کسب و کار را مشخص کنیم.

4- تعریف اهداف و نتایج کلیدی سطح کسب و کار (شرکت)

تعریف هدف سطح کسب و کار (شرکت)

ابتدا دوره زمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس از بخش اهداف و نتایج کلیدی سطح شرکت روی دکمه “تعریف اهداف” کلیک کنید. مانند شکل زیر می توانید به تعداد دلخواه هدف تعیین کنید.

تعریف اهداف سطح شرکت در نرم افزار okr

تعریف نتیجه کلیدی سطح کسب و کار (شرکت)

در ادامه برای هر هدف شرکتی می توانید نتایج کلیدی مشخص کنید، در بخش اهداف و نتایج کلیدی شرکت، روی دکمه “تعریف نتایج کلیدی” کلیک کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

تعریف نتیجه کلیدی سطح شرکت در نرم افزار okr

در شکل فوق با کلیک روی هر هدف می توانید نتیجه کلیدی مرتبط را وارد کنید. برای مثال برای هدف شماره 2، نتایج کلیدی به شکل زیر وارد شده است:

مثال نتیجه کلیدی اهداف سطح شرکت در نرم افزار OKR

5- تعریف اهداف و نتایج کلیدی سطح تیم

در مرحله آخر اهداف و نتایج کلیدی سطح تیم را مشخص خواهیم کرد. ابتدا تیم موردنظر را انتخاب کنید:

انتخاب تیم در نرم افزار OKR

فرض کنید قصد داریم اهداف و نتایج کلیدی “تیم تولید” را تعیین کنیم.

انتخاب تیم در نرم افزار okr

تعریف هدف سطح تیم

در نرم افزار OKR ابتدا باید هدف تیم را مشخص کنیم، الزاما هر هدف تیم باید همراستا با یکی از اهداف کسب و کار باشد، همچنین می توانید نتیجه کلیدی کسب و کار هم برای همسویی انتخاب کنید اما الزامی در این زمینه وجود ندارد.

فرم خام تعیین اهداف تیم در نرم افزار OKRcoach

به شکل زیر دقت کنید، اهداف تیم مشخص شده است، همچنین تمامی اهداف همسو با هدفی در سطح کسب و کار هستند:

  • هدف اول تیم تولید همسو با “هدف 2” سطح شرکت است.
  • هدف دوم تیم تولید همسو با “هدف 3” سطح شرکت است.
  • هدف سوم تیم تولید نیز همسو با “هدف 2” سطح شرکت است.
  • هدف چهارم تیم تولید همسو با “هدف 1” سطح شرکت است و بطور مشخص مرتبط با “نتیجه کلیدی شماره 4 هدف شماره 1” سطح شرکت است.
مثال و نمونه اهداف سطح تیم در OKR

تعریف نتیجه کلیدی سطح تیم

مطابق شکل زیر نتیجه کلیدی هر هدف تیم را مشخص می کنیم:

فرم خام نتیجه کلیدی سطح تیم نرم افزار OKR

در پایان به 4 بخش مشخص شده روی شکل دقت کنید:

نمونه کامل و مثال okr سطح تیم در نرم افزار OKRcoach

در پایان آموزش نرم افزار OKR، یادآور می شود آنچه آموزش داده شد مربوط به نسخه رایگان است و امکانات تکمیلی در نسخه استاندارد موجود است. جهت آشنایی با امکانات نسخه استاندارد به اینجا کلیک کنید.

خدمات OKRcoach

شرکتی منظم‌تر، چابک‌تر، شفاف‌تر و با پرسنلی همسوتر؟

مجموعه OKRcoach قادر به ارائه خدمات آموزشی، مربی‌گری و ارائه نرم افزار OKR به شما است.

خدمات OKRcoach
کل بازدیدها: 913بازدید روزانه: 1

دسترسی سریع به انواع خدمات

آشنایی با مجله OKR

برای کسب دانش بیشتر در مورد OKR همواره می توانید به مجله OKR که نوشته های مربیان مجموعه OKRcoach است مراجعه بفرمایید:

در قدم اول حتما “مقاله OKR چیست؟” را مطالعه بفرمایید.